logo na stronę www

Rejestracja telefoniczna
22 610-21-28
tel. kom.  530-075-555

Hiperkeratozy w praktyce podologicznej

Problemy rogowacenia naskórka obserwujemy najczęściej na powierzchni podeszwowej i palcach. Modzele, odciski, brodawki, pęknięcia, nadmierne rogowacenie, otarcia i odparzenia to problem związany z bezpośrednim naciskiem na skórę stóp.

Modzele – to rozległe, powierzchowne zrogowacenie, twarde, bez rdzenia wewnątrz. Najczęściej występują na powierzchni przodostopia i są dobrze odgraniczone od zdrowego naskórka. W trakcie chodzenia dają nieprzyjemne uczucie pieczenia.

Odciski –to  zaburzenie procesu wzrostu komórek oraz rogowacenie głębszych warstw skóry, które przyczyniają się do narastania twardej masy keratynowej powstałej na skutek tarcia. Na powstanie odcisków wpływ ma wzrost ciśnienia tętniczego krwi, złe ukrwienie tkanek, nieprawidłowo wyprofilowane obuwie oraz deformacje kostno-stawowe stóp. Odciski w przeciwieństwa od modzeli posiadają rdzeń.

Brodawki – wywoływane są przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Objawy zakażenia występują po 6 miesiącach od momentu zakażenia. Wirus atakuje warstwę rozrodczą skóry. Brodawka daje dużo większe dolegliwości bólowe niż odcisk – wrasta w powierzchnię naskórka, idąc w głąb do skóry właściwej przez  co ugniata naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe. Z zewnątrz jest lekko stwardniała otoczona żółtą keratyną, lecz na jej stosunkowo płaskiej powierzchni posiada liczne punkciki wielkości łepka u szpilki.

Pękająca pięta – W przypadku zaburzeń w warstwie hydrolipidowej następuje zmiana spoistości warstw naskórka. Skóra staje się sucha nasila się proces rogowacenia, tworzą się w niej szczeliny i pęknięcia. Pacjent odczuwa dużą bolesność na skutek podrażnienia zakończeń nerwowych. Wszelkie pęknięcia otwierają drogę dla wnikania w skórę bakterii, powstaje odczyn zapalny, rozpadliny i trudno gojące się rany.

Do innych powszechnie spotykanych problemów skóry stóp należą: nadmierna jej suchość, pękanie, nadmierne rogowacenie, nadmierna potliwość, odparzenia, otarcia, grzybica i drożdżyca oraz infekcje bakteryjne lub wirusowe. Przyczynami pęknięcia naskórka mogą być choroby wewnętrzne, proces starczy, choroby genetyczne, zaburzenia rogowacenia, atopowe zapalenie skóry, cukrzyca, łuszczyca, zmiany hormonalne, grzybica skóry stóp.

Jak pozbyć się zrogowaceń ze stóp?

Każdy, kto ma ten problem, powinien zgłosić się do specjalisty profesjonalnej pielęgnacji stóp – podologa. W gabinecie podologicznym oglądamy kończyny dolne. Sprawdzamy, jak układają się stopy i nogi w trakcie chodu (tzw. pozycja dynamiczna). W ten sposób jesteśmy w stanie sprawdzić układ palców i pracę całych stóp. Zobaczyć,w który miejscu najprawdopodobniej mogą powstawać zmiany. Wszelkie zrogowacenia usuwamy w trakcie ustalonego, regularnego programu pielęgnacji. 

Opracowała Anna Ucińska, podolog.

udogodnienia